magyar kisebbség
összes lapszám»

Határozat az RMDSZ Szövetségi Képviselôk
Tanácsa megválasztásáról
*

I. A választójog

1.§

(1) Az intézményi önkormányzat elvén felépülô RMDSZ belsô választásán (továbbiakban: választás) való részvétel joga (továbbiakban: választójog) általános és egyenlô, a szavazás közvetlen és titkos.

(2) A választójog gyakorlása a választópolgár szabad elhatározásán alapul.

2.§

(1) Az intézményi önkormányzat elvén felépülô RMDSZ Szövetségi Képviselôk Tanácsának tagjai (továbbiakban: szövetségi képviselôk) választásán választójoga van - a (2) bekezdésben említettek kivételével - minden nagykorú román állampolgárnak (továbbiakban: választópolgár), aki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség tagja, annak társult és kollektív tagjainak tagságát beleértve.

(2) Nincs választójoga annak:

  1. aki cselekvôképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság alatt áll;
  2. aki jogerôsen elrendelt intézeti kényszergyógykezelés alatt áll;
  3. akit az RMDSZ Etikai Bizottsága megfoszt választójogától.

(3) Mindenki választható, aki választójoggal rendelkezik.

II. A választási rendszer

Szövetségi képviselôk

3.§

(1) A szövetségi képviselôk száma százhuszonhét.

(2) Legkevesebb nyolcvanhét szövetségi képviselôt egyéni jelöléssel, legtöbb negyvenet pártok és platformok (továbbiakban: platformok) jelölésével választanak, mindkét esetben területi (megyei) választókerületben, elkülönített listán.

(3) A szövetségi képviselôk jogai és kötelezettségei azonosak.

(4) A választókerületek kialakításának elveit, nevesítését és az ezekben megszerezhetô területi, illetve pártok és platformok számára fenntartott mandátumok (továbbiakban: platform-mandátum) számát a határozat részét képezô melléklet tartalmazza.

A jelölés

4.§

(1) A területi mandátumok esetében jelölhetô bármely választójoggal rendelkezô személy, aki támogatottságát a szükséges számú ajánlással igazolja.

(2) A platform-mandátumok esetében a jelölés joga az adott választókerületben azt a platformot illeti meg, amely támogatottságát a szükséges számú ajánlással igazolja.

(3) A választópolgár csak egy egyéni jelöltet és egy platformot ajánlhat és csak abban a választókerületben, ahol lakhelye található.

(4) A platformok által indított listán másfélszer annyi jelölt állítható, mint az adott választókerületben megszerezhetô platform-mandátumok száma.

(5) A választókerületi pártok vagy platformok által indított listák (továbbiakban: platform-listák) csak abban az esetben érvényesek, ha az illetô platform legalább hét választókerületben listát állított.

(6) A platformok külön-külön összegyûjtött - jelöltállítást célzó - támogatás esetében közös listát is állíthatnak.

(7) Ugyanaz a személy egyidejûleg csak egy választókerületben, ezen belül vagy területi, vagy egy platform-listán indulhat.

(8) Az érvényes jelöléshez szükséges ajánlások választókerületek szerinti számát a határozat részét képezô melléklet tartalmazza.

5.§

(1) A területi jelölteket, valamint a platform-listákat a Kerületi Választási Bizottságoknál kell bejelenteni, legkésôbb a választás elôtt harminc nappal, 16.00 óráig.

(2) A bejelentéssel egyidejûleg a jelölt köteles a személyi adatait - nevét, lakcímét, születési dátumát és helyét - átadni. A jelöléshez csatolni kell a jelölt nyilatkozatát arról, hogy:

  1. választójoga van;
  2. a jelölését elfogadja;
  3. nincs olyan tisztsége, amely összeférhetetlen szövetségi képviselôi megbízatásával, illetôleg megválasztása esetén az összeférhetetlenséget feloldja.

(3) A Kerületi Választási Bizottság a jelölést, annak benyújtását követô három munkanapon belül elbírálja. Minden, határozatban rögzített feltételeknek megfelelô jelölést nyilvántartásba vesz, a feltételeknek nem megfelelôt visszautasít.

(4) A Kerületi Választási Bizottságok a bejegyzett platform-listák tényét átiratban közlik a Szövetségi Választási Bizottsággal, amely a bejegyzett listák száma alapján megállapítja azok érvényességét.

(5) A Kerületi Választási Bizottság az ajánlásokat az átadó jelenlé-
tében megszámolja. Ha a jelölés nyilvántartásba vételérôl a bizottság az átvétel idôpontjában nem dönt, az ajánlásokat zárt, lepecsételt kötegben, biztonságos helyen köteles ôrizni. A bizottság döntésének idôpontjáról a jelöltet, illetve megbízottját értesíti, s annak jelenlétében bontja fel a zárt köteget, s végzi el az esedékes hitelesítést.

(6) A Kerületi Választási Bizottság, ha a döntés ellen kifogást nem nyújtottak be, a szavazás idôpontjáig az ajánlásokat a jelölt, illetve megbízottjának jelenlétében megsemmisíti.

(7) A Kerületi Választási Bizottság döntése ellen, jogorvoslat esetén, az ajánlásokat kizárólag a jogorvoslat elbírálása érdekében lehet átadni a Szövetségi Választási Bizottságnak. A jogorvoslat végleges elbírálását követôen, a szavazás idôpontjáig az ajánlásokat meg kell semmisíteni.

(8) A Kerületi Választási Bizottság köteles gondoskodni arról, hogy az ajánlások átvétele és megsemmisítése közötti idôszakban azokhoz illetéktelen személy ne férhessen hozzá.

(9) A választási bizottságnak leadott ajánlásokról - számuk megállapításán kívül - nyilvántartást vezetni tilos.

A választás eredményének megállapítása

6.§

(1) A területi mandátumok esetében szövetségi képviselôk lesznek azok a jelöltek, akik a leadott érvényes szavazatokból a legtöbbet szerzik meg, függetlenül azok számától.

(2) A jelöltek a kapott érvényes szavazataik száma alapján rangsorolódnak, és annyi jelölt lesz szövetségi képviselô, ahány területi mandátum az illetô választási kerületben kiosztásra kerül.

(3) Amennyiben egy mandátumot szerzett egyéni jelölt kiesik, helyét a választások alkalmával legtöbb szavazatot megszerzô, mandátumban nem részesülô jelölt veszi át.

7.§

(1) A platform-mandátumok esetében szövetségi képviselôk lesznek azon platformok jelöltjei, akik a leadott érvényes szavazatokból a legtöbbet szerezték meg, és a választókerületekben összesen megszerzett szavazataiknak száma eléri a mandátumban részesülô egyéni jelöltekre leadott szavazatok átlagát.

(2) A platformok a kapott érvényes szavazatok száma alapján rangsorolódnak, a választókerületben megszerezhetô platform-mandátumok a legnagyobb maradék módszerével kerülnek kiosztásra.

(3) Az egy platform által megszerzett mandátumok az általa indított lista sorrendjében kerülnek kiosztásra.

(4) Ha egy platform-listáról egy jelölt kiesik, helyébe a listán soron következô jelölt lép.

(5) A platformok által indított közös listák esetében az egy platform által indított lista szerint járnak el.

8.§

Ha két vagy több egyéni jelölt vagy platform azonos számú szavazatot ért el, és ezzel a szavazatszámmal mandátumhoz jutnának, de a választókerületben megszerezhetô mandátumok száma kisebb, mint az azonos szavazatot elért egyéni jelöltek vagy platformok száma, akkor a mandátumok az egyéni jelöltek esetében sorshúzással, a platform-listák esetében azok sorszáma alapján kerülnek kiosztásra.

9.§

Amennyiben az érvényes szavazatot kapott platformok által megszerzett mandátumok száma kisebb, mint a választókerületben számukra elkülönített mandátumok száma, a fennmaradó mandátumok a választókerületben megszerezhetô területi mandátumok számát növelik.

III. A választási eljárás

A választók nyilvántartása

10.§

(1) Az RMDSZ helyi szervezete minden tagdíjbegyûjtés alkalmával, de évente legalább egyszer településenként, azon belül szavazókörönként összeállítja a választók nyilvántartását (továbbiakban: nyilvántartás), az egységesített tagnyilvántartásnak megfelelôen.

(2) Azon települések esetében, amelyekben nem léteznek RMDSZ helyi szervezetek, a területi RMDSZ, szervezet az illetô településhez közel esô település helyi RMDSZ szervezetének és tagnyilvántartás-felelôsének bevonásával biztosítja a választók nyilvántartását.

(3) A nyilvántartásba fel kell venni azokat a román állampolgárokat, akiknek lakóhelye - ennek hiányában tartózkodási helye (továbbiakban: lakóhely) - az adott településen, ezen belül az adott választókörben van; az RMDSZ tagjai - annak társult és kollektív tagjainak tagságát beleértve - az adott évben betöltik a tizennyolcadik életévüket, vagy házasságkötés folytán nagykorúvá váltak.

(4) Az RMDSZ helyi szervezeteinek a tagnyilvántartásokért felelôs személye (továbbiakban: tagnyilvántartás-felelôs) a választás kitûzésétôl számított harminc napon belül elkészíti azon választópolgárok jegyzékét, akik legkésôbb a választások napján betöltik a tizennyolcadik életévüket; majd a választók nyilvántartásba való felvételérôl szóló értesítést, továbbá összeállítja azoknak a nagykorú személyeknek a jegyzékét, akiknek nincs választójoguk. A nyilvántartást úgy kell összeállítani, hogy alkalmas legyen a választóknak a választókerület, a település és a szavazókör szerinti hovatartozás megállapítására. Tartalmaznia kell - a (9) bekezdésben foglalt korlátozással - a választópolgár nevét, lakcímét, születési idejét és helyét.

(5) A választás napjáról és a választók nyilvántartásáról - több napos választás esetében annak idôintervallumáról - a szavazás napja, vagy annak megkezdése elôtt hatvan nappal az RMDSZ helyi szervezete a helyi szokásnak megfelelôen tájékoztat.

(6) A nyilvántartást, annak elkészülte után, az RMDSZ helyi szervezete segítségével egy erre alkalmas helyiségben - abból a célból, hogy a választójogosultság biztosítása ellenôrizhetô legyen - tíz napra hozzáférhetôvé kell tenni, és ennek helyét és idôpontját a helyben szokásos módon ki kell hirdetni.

(7) A hozzáférhetôvé tétellel egyidejûleg a választás elôtt a választópolgárt értesíteni kell a nyilvántartásba való felvételérôl, feltûntetve a választókerületet, a települést, a szavazókört, a szavazóhelyiség címét és a szavazás napját - vagy idôintervallumát. Az értesítésrôl az RMDSZ helyi szervezete gondoskodik.

(8) A tagnyilvántartás-felelôs a nyilvántartást, illetôleg az értesítést az RMDSZ egységesített tagnyilvántartása alapján végzi el.

(9) A választójoggal nem rendelkezôk jegyzéke titkos, abba az érintett személyen, az RMDSZ Etikai Bizottsága, a Szabályzat Felügyelô Bizottsága, valamint a választási szerv és munkacsoport tagjain kívül más nem tekinthet bele.

(10) Egyéni jelöltek vagy pártok a választók névjegyzékét nem kaphatják meg.

11.§

(1) A választók nyilvántartásának összeállítása céljából, a választás kitûzésétôl számított tíz napon belül, a választásban érintett választókerület RMDSZ, helyi szervezete, illetve a tagnyilvántartás-felelôs számára az RMDSZ Etikai Bizottsága köteles közölni az általa a választójog gyakorlásától eltiltott személyek következô adatait: családi nevét, lakcímét, születési idejét és helyét, a választójog gyakorlásából való kizárás okát, kezdetét és megszûnésének várható idôpontját, az ítélet ügyiratszámát, keltét és jogerôre emelkedésének idôpontját.

(2) A cselekvôképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság, valamint a jogerôsen elrendelt intézeti kényszergyógykezelés alatt álló személyek esetében az (1) bekezdésben felsorolt adatokat az azt elrendelô gyámhatóság vagy bíróság szolgáltatja. Ennek értelmében a területi szervezetek tagnyilvántartással megbízott személyei kötelesek a területükön található gyámhatóságokat és bíróságokat egy kérvénnyel megkeresni, majd az adatokat az érintett lakhelye szerinti RMDSZ helyi szervezete és az illetékes tagnyilvántartás-felelôs számára közölni.

(3) A cselekvôképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság, valamint a jogerôsen elrendelt intézeti kényszergyógykezelés alatt álló személyek esetében - amennyiben az azt elrendelô gyámhatóság, vagy bíróság megtagadja az adatok közlését - a tagnyilvántartás-felelôs a hozzátartozók és az illetékes Választókerületi Bizottság megbízottja jelenlétében jegyzôkönyvet készít, amelyben rögzíti az (1) bekezdésben felsorolt, okmánnyal bizonyított adatokat. Amennyiben az adatok nem elégségesek a cselekvôképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság, valamint az intézeti kényszergyógykezelés megállapításához, a tagnyilvántartás-felelôs elrendeli az érintett személy választó névjegyzékbe való felvételét.

12.§

(1) A nyilvántartásból való kihagyás vagy a nyilvántartásba való felvétel miatti - a nyilvántartás hozzáférhetôvé tételének idôtartama alatti - kifogás a tagnyilvántartás-felelôsnél emelhetô. Ehhez az RMDSZ helyi szervezete köteles a szükséges segítséget megadni.

(2) A kifogás elutasítását a választópolgár annak átvételétôl számított öt napon belül megtámadhatja az RMDSZ Szabályzat Felügyelô Bizottságánál.

(3) Az RMDSZ Szabályzat Felügyelô Bizottsága a kifogásról a beérkezésétôl számított öt napon belül határoz. A döntés elôtt minden érdekeltet - kérésére - meg kell hallgatni. A Szabályzat Felügyelô Bizottság ha a kifogást alaposnak tartja, elrendeli a nyilvántartás kiigazítását, ellenkezô esetben a kifogást elutasítja. A Szabályzat Felügyelô Bizottság határozata ellen további jogorvoslatnak nincs helye.

(4) A Szabályzat Felügyelô Bizottság a határozatát egy napon belül közli a tagnyilvántartás-felelôssel és azzal, aki a kifogást emelte. Ha a Szabályzat Felügyelô Bizottság a nyilvántartásba vétel törlését rendeli el, a határozatot az érintett személlyel is közölni kell.

13.§

(1) A tagnyilvántartás-felelôs a nyilvántartásból kihagyott választópolgárt utólag nyilvántartásba veszi, és errôl a választópolgárt értesíti.

(2) A tagnyilvántartás-felelôs törli a nyilvántartásból azt, aki idôközben meghalt, aki elvesztette a választójogát, illetôleg aki más választókerület nyilvántartásában már szerepel, vagy igazolással más választókerületben szavaz. Ennek érdekében igénybe veheti az RMDSZ központi egységesített tagnyilvántartásáért felelôs személy segítségét.

(3) A módosított nyilvántartás az RMDSZ helyi szervezeténél a szavazást megelôzô napon 16.00 óráig megtekinthetô.

14.§

(1) Ha a választópolgár a nyilvántartás elkészítése után a lakhelyét megváltoztatja, az új lakóhely szerint illetékes tagnyilvántartás-felelôstôl vagy - a szavazás napján - a Szavazóköri Bizottságtól kérheti a választók nyilvántartásába való felvételét. A kéréshez csatolni kell a korábbi lakóhely szerint illetékes tagnyilvántartás-felelôs igazolását arról, hogy a kérelmezô a választók nyilvántartásában szerepel.

(2) Az a választópolgár, aki lakhelyétôl a választás napján távol van, a lakhelye szerint illetékes tagnyilvántartás-felelôs igazolása alapján kérheti a tartózkodási helyén a tagnyilvántartás-felelôstôl, vagy - a szavazás napján - a Szavazóköri Bizottságtól a választók nyilvántartásába való felvételét.

(3) Az (1) és (2) bekezdés szerinti igazolás kiadásakor az illetékes tagnyilvántartás-felelôs a választópolgárt törli a nyilvántartásból. Az igazolásban - a választópolgár nyilatkozata alapján - meg kell jelölni azt a lakhelyet, illetôleg tartózkodási helyet, ahol a választópolgár szavazni kíván, és azt a nyilvántartásban fel kell tüntetni. Az igazolás és a személyi igazolvány alapján az új lakóhely szerint illetékes tagnyilvántartás-felelôs vagy Szavazóköri Bizottság a választópolgárt külön nyilvántartásba veszi. Az igazolást a választási iratok között meg kell ôrizni.

(4) Az (1) és (2) bekezdés szerinti igazolást a választást megelôzô napon 16.00 óráig lehet személyesen, vagy meghatalmazott útján kérni és kiadni. Az igazolást ajánlott levélben is lehet kérni, feltéve, ha az illetékes RMDSZ helyi szervezethez a választást megelôzô 5 napon megérkezik. A levélben meg kell jelölni az új lakóhelyet, illetve tartózkodási helyet, ahol a választópolgár szavazni kíván. A levélben kért igazolást a választópolgár számára az általa megjelölt címre térítvénnyel kell megküldeni úgy, hogy a választópolgár legkésôbb a szavazást megelôzô napon megkapja.

(5) A Szövetségi Választási Bizottság az igazolás alapján a külön nyilvántartásba vett választópolgárok adatait - a kétszer vagy többszöri szavazás megakadályozása érdekében - ellenôrzi.

(6) Az igazolás kiadásához az igazolást kérô nevét, lakcímét, valamint születési dátumát és helyét köteles közölni.

A választási szervek

15.§

A választási szervek a választópolgárok független szervezetei, amelyek kizárólag alapszabályzatuknak és jelen határozatnak alárendeltek és elsôdleges feladatuk a választások tisztaságának biztosítása, a pártatlanság érvényesítése, a szabályszerûség ellenôrzése és szükség esetén a választás szabályszerû rendjének helyreállítása.

16.§

Választási szervek: Szövetségi Választási Bizottság, Választókerületi Bizottság, Szavazóköri Bizottság.

17.§

(1) A választási szervnek csak a választókerületben lakóhellyel rendelkezô választópolgár lehet tagja.

(2) A választási szerv elnöke és titkára nem lehet a választókerületben jelöltet állító platform tagja.

(3) Választási szervnek nem lehet tagja a jelölt, ennek hozzátartozója, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szövetségi vagy területi választott tisztségviselôje.

18.§

(1) A választási szerv testületként mûködik, saját soraiból elnököt és titkárt választ. Határozatainak érvényességéhez a tagok többségének jelenléte és a jelenlevô tagok többségének szavazata szükséges. Szavazategyenlôség esetén az elnök szavazata dönt. A kisebbségi véleményt is - annak indokaival együtt - jegyzôkönyvben kell rögzíteni.

(2) A választási szervet az elnök, akadályoztatása esetén a titkár képviseli.

(3) A választási bizottságok választott tagjait a választás idôpontjának kitûzését követô egy hónapon belül választják meg. A Választókerületi Bizottságok kinevezett tagjait, megalakulását követô egy hónap leforgása alatt a Szövetségi Választási Bizottság nevezi ki, megbízott tagjait a pártok és platformok a jelöltállítással egyidejûleg jelentik be. A Szavazóköri Bizottságok tagjait legkésôbb a választások idôpontja elôtt egy hónappal nevezik ki.

(4) A Szövetségi Választási Bizottság tisztségviselôinek és tagjainak nevét, a Választókerületi Bizottságok választott vagy kinevezett tisztségviselôinek és tagjainak nevét, valamint ezen szervek hivatali helyiségeinek címét az RMDSZ Közlönyben közzé kell tenni. A Szavazóköri Bizottságok tagjainak nevét, valamint elérhetôségének módját a helyi viszonyoknak megfelelôen közzé kell tenni.

(5) A Szövetségi Választási Bizottság és a Választókerületi Bizottságok választott vagy kinevezett tagjainak, valamint a Szövetségi Képviselôk Tanácsában képviselethez jutott pártok és platformok ezen szervekbe delegált tagjainak megbízatása a következô belsô választás idôpontja kitûzésének napjáig tart.

(6) A választási szerv elnökének, titkárának és tagjának megbízatása megszûnik

  1. ha a megbízatás szabályszerû feltételei megszûnnek [17.§ (1)-(3) bekezdés];
  2. lemondással;
  3. a megbízatás visszavonásával, illetôleg felmentéssel;
  4. elhalálozással.

(7) A Szavazóköri Bizottság tagjainak megbízatása a választások végleges eredményének közzétételével megszûnik.

(8) A Szövetségi Választási Bizottság a belsô választásokról szóló határozat egységes végrehajtása érdekében állásfoglalást tehet közzé.

19.§

(1) A Szövetségi Választási Bizottság a Szövetségi Egyeztetô Tanács által megválasztott három független jogászból, valamint a pártok és platformok megbízottjaiból áll. Az elnök és a titkár személye a Szövetségi Egyeztetô Tanács által választottak közül kerül ki. Tevékenységében egy munkacsoport segíti, amelynek három tagját a Szövetségi Képviselôk Tanácsa választja, egy tagját a Szövetségi Elnök, három tagját pedig az Ügyvezetô Elnökség nevezi ki.

(2) A Szövetségi Választási Bizottság

  1. gondoskodik a választási szervek mûködésének szabályszerû feltételeirôl;
  2. tájékoztatja és felkészíti a Választókerületi Bizottságokat azok feladatairól;
  3. felhívást bocsát ki a platform-listák bejelentésére;
  4. nyilvántartásba veszi a választókerületi platform-listákat, megállapítja azok érvényességét;
  5. közzéteszi az érvényes listát állító platformok nevét, kisorsolja a listák sorszámát;
  6. elbírálja a Választókerületi Bizottság döntése elleni kifogást;
  7. összesíti és közzéteszi a szövetségi képviselôk választásának elôzetes és végleges eredményét;
  8. beszámol a szövetségi képviselôk választásáról;
  9. ellenôrzi a külön nyilvántartásba vett választók adatait.

20.§

(1) A Választókerületi Bizottság három tagját a választókerület területén található Területi Egyeztetô Tanács, vagy ennek hiányában a Területi Képviselôk Tanácsával való konzultálás után a Szövetségi Választási Bizottság nevezi ki. A bizottság kiegészül a választókerületben érvényes listát állító pártok és platformok megbízottjaival. Tevékenységében egy munkacsoport segíti, amelynek tagjait a Területi Egyeztetô Tanács, vagy ennek hiányában a Területi Képviselôk Tanácsa nevezi ki.

(2) A Választókerületi Bizottság

  1. gondoskodik a Szavazóköri Bizottságok szabályszerû feltételeinek biztosításáról;
  2. tájékoztatja és felkészíti a Szavazóköri Bizottságokat azok feladatairól;
  3. felhívást bocsát ki a jelöltállításra;
  4. nyilvántartásba veszi a jelölteket, illetôleg visszautasítja azt a jelölést, amely a szabályos feltételeknek nem felel meg;
  5. a nyilvántartásba vett egyéni jelölteket betûrendes sorrendbe helyezi;
  6. a jelöltet állító platformok nevét átiratban közli a Szövetségi Választási Bizottsággal;
  7. megállapítja a választókerület választási eredményét, amelyet közöl a Szövetségi Választási Bizottsággal;
  8. közzéteszi a választókerület egyéni jelöltjeinek és érvényes jelöltet állító platformjainak nevét;
  9. dönt a Szavazóköri Bizottság intézkedése elleni kifogásról;
  10. kiállítja a szövetségi képviselôk megbízóleveleit;
  11. az igazolás alapján külön nyilvántartásba vett választók adatait, ellenôrzés végett, a Szövetségi Választási Bizottság rendelkezésére bocsátja.

21.§

(1) A Szavazóköri Bizottság három tagját az RMDSZ, helyi szervezeteivel való konzultálás után a Választókerületi Bizottság nevezi ki. A bizottság igény esetében kiegészülhet a választókerületben érvényes listát állító platformok megbízottjaival.

(2) A Szavazóköri Bizottság

  1. ellenôrzi a szavazóhelyiség elôkészítését, levezeti a szavazást, gondoskodik a szavazás szabályoknak megfelelô lebonyolításáról;
  2. dönt a szavazás folyamán felmerülô vitás kérdésekben;
  3. megállapítja a szavazókörben a szavazás eredményét, amit átiratban közöl a területileg illetékes Választókerületi Bizottsággal.

A szavazókörök kialakítása

22.§

A szavazókörök kialakítását a választások idôpontja kiírását követô harminc napon belül az RMDSZ területi szervezeteinek végrehajtó testülete a Szövetségi Választási Bizottság bevonásával végzi el, amit a területi szervezetek Területi Képviselôk Tanácsa kétharmados szavazattöbbséggel fogad el.

A választási kampány

23.§

A választási kampány szabályozását a választások idôpontja kiírását követô harminc napon belül az RMDSZ Ügyvezetô Elnöksége a területi szervezetek, pártok és platformok bevonásával végzi el, amit a Szövetségi Képviselôk Tanácsa kétharmados szavazattöbbséggel fogad el.

A szavazás

24.§

(1) A választásokon az egyéni jelöltek esetében a választópolgár által leadható szavazatok száma megegyezik a választókerületben megszerezhetô területi mandátumok számával.

(2) A pártok és platformok esetében a választópolgár egy leadható szavazattal rendelkezik.

25.§

(1) Szavazni kizárólag személyesen, és - az e határozatban említett kivételekkel - csak a választópolgár lakóhelye szerint kijelölt szavazóhelyiségekben lehet.

(2) A mozgásában gátolt személyt szavazásának lehetôvé tétele érdekében - kérésére lakásán, tartózkodási helyén a Szavazóköri Bizottság legalább két tagja felkeresi.

(3) Azon települések esetében, amelyekben nem léteznek RMDSZ helyi szervezetek, a Kerületi Választási Bizottság az illetô településhez közeli település Szavazóköri Bizottságának és az RMDSZ helyi szervezetének bevonásával - mozgó urnák segítségével - biztosítja a szavazás feltételeit. A szavazás rendjét, valamint a mozgó urnák felügyeletét az illetékes Szavazóköri Bizottság legalább két tagja biztosítja.

26.§

(1) A szavazás lebonyolításához rendelkezésre álló idôintervallumot a Szövetségi Választási Bizottság az RMDSZ Ügyvezetô Elnökségével közösen - konszenzusos döntéshozatallal - határozza meg. Az idôintervallum, határai között, a helyi sajátosságok figyelembevételével - igény esetében szavazóköri bontásban - a Választókerületi Bizottság az RMDSZ területi szervezeteinek döntéshozó testületeivel közösen - konszenzusos döntéshozatallal - meghatározza a rendelkezésre álló napok számát.

(2) Szavazni a szavazás idôintervallumában 6.00 órától lehet. Ha a helyi körülmények indokolják, a Választókerületi Bizottság elrendelheti, hogy a szavazás 5.00 órakor kezdôdjék. A szavazás munkaszüneti napon 19.00 óráig, munkanapon 20.00 óráig tart.

(3) A szavazóhelyiséget a szavazás ideje alatt nem lehet bezárni és a szavazást nem lehet szüneteltetni. Ha a szavazás ideje alatt a Szavazóköri Bizottság tagjainak száma három alá csökken, akkor a szavazást a jelenlevôk kötelesek azonnal felfüggeszteni, az urnát, továbbá az iratokat zárolni, s a felfüggesztés tényérôl az RMDSZ helyi szervezetének elnöke útján a Választókerületi Bizottságot a szavazás szabályszerû folytatásának biztosítása érdekében haladéktalanul értesíteni.

(4) Amennyiben a szavazás ideje több napot vesz igénybe, a Szavazóköri Bizottság - az RMDSZ helyi szervezete bevonásával - a szavazás szüneteltetésének idejére gondoskodik a szavazóhely és az urna megfelelô védelmérôl.

27.§

(1) A szavazóhelyiség nem lehet olyan épületben, amely valamely platform használatában van.

(2) Minden szavazóhelyiségben - a szavazás titkossága érdekében - legalább két szavazófülkét kell kialakítani. A szavazás titkosságát a 25.§ (2) bekezdése szerint történô szavazás esetén is biztosítani kell.

(3) Minden szavazóhelyiségben a szavazás céljára két vagy több urnát kell felállítani. Az urnákat az elsôként szavazó választópolgár jelenlétében úgy kell lezárni, hogy azokból a zár felnyitása, a pecsét feltörése vagy az urna szétszedése nélkül ne lehessen szavazólapot eltávolítani.

(4) A szavazáshoz a szavazófülkében tollat kell elhelyezni.

28.§

(1) A választási iratok, nyomtatványok elhelyezését követôen a szavazás megkezdéséig a Szavazóköri Bizottság tagjain kívül senki sem tartózkodhat a szavazóhelyiségben.

(2) A Szavazóköri Bizottság az urnák állapotát az elsôként szavazó választópolgár - aki a Szavazóköri Bizottság tagja nem lehet - jelenlé-
tében a szavazás megkezdése elôtt megvizsgálja. A vizsgálat eredményét feltünteti a szavazási jegyzôkönyvben.

(3) Az urna lezárása után a Szavazóköri Bizottság az urnába ellenôrzô lapot helyez. Az ellenôri lap tartalmazza a Szavazóköri Bizottság jelenlevô tagjainak és az elsôként szavazó választópolgár adatait, aláírását és az ellenôrzô lap elhelyezésének idôpontját.

29.§

(1) A Szavazóköri Bizottság elnöke felelôs azért, hogy a szavazás napján a szavazóhelyiségben és környékén a rendet fenntartsák; a rendfenntartásra tett intézkedése mindenkire kötelezô.

(2) A szavazóhelyiségben a választópolgárok csak a szavazáshoz szükséges ideig tartózkodhatnak.

30.§

(1) Külön szavazólap szolgál a választásokon területi mandátum megszerzéséért induló egyéni jelöltekre leadható szavazatok számára, és külön szavazólap szolgál a választásokon platform-mandátumok megszerzéséért induló pártra és platformra leadható szavazatok számára.

(2) Szavazni csak az egységesített szavazólapon lehet.

(3) Az egyéni jelöltek szavazólapja - ábécé sorrendben - tartalmazza a jelöltek hivatalosan használt nevét. Azonos nevû jelöltek közül az köteles megkülönböztetni magát, akinek a bejelentése késôbb érkezett az illetékes választási bizottsághoz. Tartalmazza továbbá a választókerületben megszerezhetô területi mandátumok - a választópolgárok által az egyéni jelöltekre leadható mandátumok - számát.

(4) A platform-jelöltek szavazólapja tartalmazza a kerületi választási bizottság által kisorsolt sorrendben - a listák megnevezését és - a párt vagy platform által bejelentett sorrendben - a jelöltek nevét, valamint az esetleges közös lista tényét.

(5) Valamennyi szavazólapon fel kell tüntetni az RMDSZ jelvényének lenyomatát, valamint a platform-jelöltek esetében az ôket jelölô párt vagy platform jelképének, illetve jelvényének lenyomatát is, mindkét esetben fekete-fehérben.

31.§

(1) Érvényesen szavazni csak a szavazólapon szereplô egyéni jelöltek vagy pártok és platformok neve elôtt levô körbe tollal írt egymást metszô két vonallal lehet.

(2) A szavazólap érvényességét - ha az a (1) bekezdésben írt feltételnek megfelel - nem érinti, ha a szavazólapon a listán belül a jelöltek sorrendjét megváltoztatták, a listáról a jelölt nevét kihúzták, illetôleg a listához nevet hozzáírtak.

(3) Érvénytelen az a szavazat

  1. amelyet nem a hivatalos szavazólapon adtak le;
  2. amelybôl nem lehet megállapítani, hogy a szavazó kire, illetve melyik párt vagy platform listájára szavazott;
  3. ha a szavazólap nincs lepecsételve a szavazókör bélyegzôjével;
  4. ha ceruzával töltötték ki a szavazólapot.

32.§

(1) A szavazóhelyiségben az a választópolgár szavazhat, aki a választók nyilvántartásában szerepel vagy abba utóbb felvették.

(2) A Szavazóköri Bizottság megállapítja a szavazó személyazonosságát, és azt, hogy szerepel-e a választók nyilvántartásában.

(3) A Szavazóköri Bizottság visszautasítja azt a választópolgárt, aki nem tudja személyazonosságát megfelelôen igazolni, illetôleg aki - igazolás (14.§) hiányában - nem vehetô fel a választók nyilvántartásába. E személyekrôl a Szavazóköri Bizottság jegyzéket vezet. A visszautasított választópolgár is szavazhat, ha a szavazás lezárása elôtt a személyazonosságát igazolja, illetôleg az igazolást a Szavazóköri Bizottságnak átadja.

(4) Ha a szavazásnak nincs akadálya, a Szavazóköri Bizottság tagja átadja a szavazónak a szavazólapokat, amelyeket ellát az RMDSZ helyi szervezete vagy a szavazókör bélyegzôjével. Szükség esetén megmagyarázza a szavazás módját; a magyarázat nem tartalmazhat agitációt valamely jelölt, illetôleg párt vagy platform mellett. Ha egy jelölt, illetôleg párt vagy platform kiesik a szavazólap elkészítése után, e tényrôl a Szavazóköri Bizottság köteles a szavazóhelyiségben elhelyezett hirdetményben, valamint szükség esetében szóban tájékoztatni a választópolgárokat.

33.§

(1) A szavazópolgár a szavazófülkében szavaz, ezután a szavazólapokat összehajtogatja, és a Szavazóköri Bizottság elôtt az urnában helyezi el.

(2) A szavazás ideje alatt csak a szavazó tartózkodhat a szavazófülkében. Az a választópolgár, aki nem tud olvasni, illetôleg testi fogyatékossága vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban, más választópolgár - ennek hiányában a Szavazóköri Bizottság két tagjának együttes - segítségét igénybe veheti.

(3) A szavazás megtörténtét a Szavazóköri Bizottság feltünteti a választók nyilvántartásában.

(4) Ha a választópolgár a szavazólapnak az urnába helyezése elôtt jelzi, hogy a szavazólap kitöltését elrontotta, az elrontott szavazólapot a Szavazóköri Bizottság bevonja, helyébe új lapot ad ki és ezt a tényt a jegyzôkönyvben rögzíti. A Szavazóköri Bizottság az elrontott szavazólap helyett újat csak egyszer adhat ki.

34.§

(1) A Szavazóköri Bizottság elnöke 19.00 órakor - munkanap esetében 20.00 órakor - a szavazóhelyiséget bezárja. Azok a választók, akik a szavazóhelyiségben vagy az elôtérben tartózkodnak, még szavazhatnak. Ezután a Szavazóköri Bizottság a szavazást lezárja.

(2) A szavazás lezárása után szavazatot nem szabad elfogadni.

35.§

(1) A Szavazóköri Bizottság a szavazás lezárása után elôször a fel nem használt, ezt követôen a rontott szavazólapokat kötegbe foglalja, és a köteget pecséttel lezárja.

(2) Amennyiben a szavazás több napot vesz igénybe, a Szavazóköri Bizottság az utolsó választópolgár jelenlétében a lezárt urnák nyílását leragasztja, majd lepecsételi úgy, hogy abba a pecsét eltávolítása nélkül ne lehessen szavazócédulát behelyezni. Az urna lezárásának körülményeit - a Szavazóköri Bizottság tagjainak, valamint az utolsónak szavazó választópolgár kézjegyével ellátva - a szavazási jegyzôkönyvben fel kell tüntetni.

(3) A szavazás második - valamint további - napján a Szavazóköri Bizottság a szavazás megkezdése elôtt az elsôként szavazó választópolgár - aki a Szavazóköri Bizottság tagja nem lehet - jelenlétében megvizsgálja az urnák és a fel nem használt szavazócédulák állapotát, majd az urnák esetében a pecsét felbontásával lehetôvé teszi a szavazócédulák behelyezését, a fel nem használt szavazócédulák esetében pedig azok lezárását felbontja. A vizsgálat eredményét, valamint az urna és a szavazócédulák pecsétjének felbontását a Szavazóköri Bizottság tagjainak, valamint az elsôként szavazó választópolgár adataival és kézjegyével ellátva - feltünteti a szavazási jegyzôkönyvben. Amennyiben az urna megtelt, azt a Szavazóköri Bizottság a (2) bekezdés szerint lezárja, majd a 28.§ (2)-(3) bekezdésnek megfelelôen új urnát nyit.

(4) Az urna felbontása elôtt ellenôrizni kell pecsétjének érintetlenségét, majd fel kell bontani az urnát és meg kell gyôzôdni az ellenôrzô lap meglétérôl.

(5) Ezután az urnában levô egyéni jelöltek listáját, valamint a platform-listát tartalmazó szavazólapok számát külön-külön össze kell hasonlítani a szavazókörökben szavazók számával.

(6) Ezt követôen külön-külön csoportba kell helyezni és össze kell számlálni az érvénytelen szavazatokat. Az érvénytelenség okát a szavazólap hátoldalára rá kell vezetni. Az érvénytelen szavazólapokat kötegbe kell foglalni és a kötegeket lepecsételni úgy, hogy a pecsét megsértése nélkül szavazólapot ne lehessen a kötegbôl kivenni, illetôleg abba betenni. A kötegekre a szavazókör sorszámát és a kötegben lévô szavazólapok számát rá kell írni.

(7) Az érvényes szavazatokat jelöltenként és listánként külön-külön kell csoportosítani és megszámlálni. Ezt követôen a (6) bekezdés szerint kell a kötegelést elvégezni.

36.§

(1) A Szavazóköri Bizottság - a szavazólapok fajtája szerint külön-külön - a szavazatok összeszámlálásáról jegyzôkönyvet készít. A jegyzôkönyvet legalább egy eredeti példányban kell elkészíteni, melyet a Szavazóköri Bizottság jelenlévô tagjai aláírnak. Az eredeti példányról a szükséges példányszámú másolat fénymásolás útján is elkészíthetô. A másolatot a szavazatszámláló bizottság elnöke vagy titkára hitelesíti.

(2) A jegyzôkönyvet legalább hárommal több példányban kell elkészíteni, mint ahány jelölt a választókerületben indult, illetôleg ahány párt listát állított.

(3) A Szavazóköri Bizottság elnöke a jegyzôkönyv eredeti és egy másolati példányát haladéktalanul továbbítja a Kerületi Választási Bizottsághoz. A jegyzôkönyv harmadik példányát a választást követô harminc nap elteltével megôrzés végett meg kell küldeni az RMDSZ Ügyvezetô Elnökségének Önkormányzatokért és Területi Szervezetekért Felelôs Fôosztályának. A jegyzôkönyv többi példányát át kell adni az egyéni jelölteknek, illetôleg a listát állító pártok és platformok képviselôinek. A választási iratokat, nyomtatványokat és szavazólapokat megôrzés céljából - az urnával együtt - az RMDSZ helyi szervezetéhez kell szállítani. Kifogás esetén az érintett választási iratokat és szavazólapokat az illetékes választási bizottsághoz kell továbbítani.

(4) A Kerületi Választási Bizottság a Szavazóköri Bizottság jegyzôkönyvei alapján összesíti a szavazatokat, és megállapítja a választás választókerületi eredményét. Errôl kettôvel több példányban készít jegyzôkönyvet, mint ahány jelölt, illetôleg párt és platform indult a választásokon. A jegyzôkönyvet a bizottság tagjai aláírják. Az eredeti példányt, a Szavazóköri Bizottságok jegyzôkönyvének eredeti példányával együtt haladéktalanul a Szövetségi Választási Bizottsághoz kell továbbítani, egy másolati példányt harminc nap elteltével - annak megôrzése céljából - az RMDSZ Ügyvezetô Elnökségének, a többi példányt a pártok és platformok, illetôleg, a jelöltek megbízottainak azonnal át kell adni.

(5) A Szövetségi Választási Bizottság a Kerületi Választási Bizottságok eredeti jegyzôkönyvei alapján összesíti és közzéteszi a szövetségi képviselôk választásának végleges eredményét. Errôl eggyel több példányban készít jegyzôkönyvet, mint ahány párt és platform listát állít. Az elsô példányt harminc nap elteltével az RMDSZ Ügyvezetô Elnökségének Önkormányzatokért és Területi Szervezetekért Felelôs Fôosztályának megôrzés céljából, a többi példányt azonnal a pártok és platformok megbízottainak kell átadni.

(6) A szavazásra vonatkozó iratokat a jelöltek, illetve megbízottaik az illetékes bizottság, valamint az RMDSZ helyi szervezete hivatalos helyiségében a szavazást követô három munkanapon belül a Szavazóköri Bizottság legalább két tagjának jelenlétében megtekintheti. A Szavazóköri Bizottság által a szavazás napján használt választói nyilvántartásra, a visszautasítottak és az igazolással szavazók jegyzékére - amelybôl megállapítható, hogy ki vett részt a választáson - nem terjed ki a megtekintés lehetôsége.

(7) A szavazólapokat az illetékes választási szerv tagjainak jelenlé-
tében kell elhelyezni, és kilencven napig meg kell ôrizni. A választás eredményével összefüggô kifogás esetén az érintett szavazólapokat legalább az ügy jogerôs lezárásáig meg kell ôrizni.

(8) A választás számítástechnikai adatainak megôrzésérôl - kilencven napig - a Szövetségi Választási Bizottság gondoskodik.

(9) A jegyzôkönyveknek a (3)-(6) bekezdésen túli kötelezô példányszámát, továbbá az adatlapok példányszámát és továbbításának rendjét az RMDSZ Ügyvezetô Elnöksége határozatban szabályozza.

A szabálytalanságok kivizsgálása

37.§

(1) A választási határozat megsértése miatt a választási szervek tevékenysége, intézkedése, döntése és mulasztása ellen az érintett választópolgárok, a jelöltek, a pártok és platformok kifogással élhetnek. A kifogást írásban az illetékes választási bizottságnál lehet elôterjeszteni, legkésôbb a kifogásolt intézkedést (eseményt) követô három napon belül. A kifogás benyújtásával egyidejûleg bizonyítási indítványt kell elôterjeszteni. A bizonyítási indítvány nélkül benyújtott kifogást vizsgálat nélkül el kell utasítani.

(2) A Szavazóköri Bizottság hatáskörébe tartozó döntések [21.§ (2) bekezdés] ellen benyújtott kifogásról a Választókerületi Bizottság három munkanapon belül dönt. A döntés ellen benyújtott fellebbezést illetôleg a Szövetségi Választási Bizottság három munkanapon belül dönt.

(3) A Választókerületi Bizottság hatáskörébe tartozó döntések [20.§ (2) bekezdés] ellen benyújtott kifogásról a Szövetségi Választási Bizottság három munkanapon belül dönt. A döntés ellen benyújtott fellebbezést illetôleg az RMDSZ Szabályzat Felügyelô Bizottsága három munkanapon belül dönt.

38. §

(1) A választási bizottság elutasító döntése elleni jogorvoslatot legkésôbb a közlést követô három munkanapon belül lehet a döntést meghozó választási bizottságnál benyújtani. A bizottság az iratokkal és a saját álláspontjával együtt legkésôbb a beérkezést követô napon eljuttatja a fellebbezés elbírálásában illetékes bizottsághoz, amely az érdekelt kérésére köteles a fellebbezôt személyesen meghallgatni.

(2) Ha az illetékes bizottság a jogorvoslati kérelmet megalapozottnak tartja, megállapítja a jogszabályi feltételek megsértésének tényét és részben vagy egészében megváltoztatja a jogszabályi feltételeknek nem megfelelô döntést, majd azt az érintett felek, valamint a tömegtájékoztatás segítségével a közvélemény tudomására hozza.

(3) Az alaptalan jogorvoslati kérelmet a bizottság elutasítja.

(4) A Szövetségi Választási Bizottság hatáskörébe tartozó döntések [19.§ (2) bekezdés] ellen benyújtott kifogásról az RMDSZ Szabályzat Felügyelô Bizottsága három munkanapon belül dönt. Az RMDSZ Szabályzat Felügyelô Bizottságának határozata ellen további jogorvoslatnak nincs helye.

A választási eljárás nyilvánossága

39.§

(1) A választási szervek mûködése és tevékenysége nyilvános. A választási szervek rendelkezésére álló adatok, tények nem titkosíthatóak. A választási eljárás nyilvánossága nem sértheti a szavazás titkosságát és a személyiséghez, valamint a személyes adatokhoz fûzôdô jogokat. A választási eredmény számítógépes adatait azonos feltételek mellett kell az egyéni jelöltek és a választáson jelöltet állító pártok és platformok rendelkezésére bocsátani.

(2) A választás kitûzésérôl, a jelöltekrôl, a választók nyilvántartásának kifüggesztésérôl, a választókerületek és szavazókörök beosztásánál a választási szervek tagjairól, a szavazás napjáról vagy idôintervallumáról, annak módjáról; a választás eredményérôl, a választási eredmény esetleges megsemmisítésérôl a választási bizottság az érintett választókerületben mûködô sajtó, helyi stúdió részére közleményt ad ki.

(3) A választási szervek kötelesek gondoskodni arról, hogy a választópolgárok a választási határozat rendelkezéseirôl, a szavazás módjáról általános tájékoztatást és kérdéseikre felvilágosítást kapjanak.

(4) A sajtó képviselôi külön engedély nélkül jelen lehetnek a választási szervek munkájánál, tevékenységüket - különösen a szavazatok összeszámlálását - azonban nem zavarhatják.

(5) A szavazás napján - vagy annak idôintervalluma alatt - a választás befejezése elôtt a választásokkal kapcsolatos eredményt vagy részeredményt nyilvánosságra hozni tilos. Nem minôsül részeredménynek a szavazók számának és arányának nyilvánosságra hozatala.

40.§

(1) A belsô választások elôzetes eredményét a szavazás befejezését követô 24 órán belül a Szövetségi Választási Bizottság a tömegtájékoztatás útján nyilvánosságra hozza.

(2) A belsô választás végleges eredményét az RMDSZ Közlönyben közzé kell tenni.

41.§

A választást legkésôbb kilencven nappal a szavazás napja elôtt ki kell tûzni.

42.§

A választások elôkészítésével és lebonyolításával kapcsolatos feladatok végrehajtásának költségeit (személyi, tárgyi tételek biztosítása, választási szervek mûködése, névjegyzékek, nyomtatványok elôállítása, szállítási, távközlési és egyéb költségek) - a Szövetségi Küldöttek Tanácsa által megállapított keretek között - az RMDSZ szövetségi költségvetésébôl kell biztosítani. E pénzeszközök felhasználásáról az RMDSZ Szövetségi Ellenôrzô Bizottsága tájékoztatja a Szövetségi Küldöttek Tanácsát.

43.§

(1) Minden egyéni jelölt azonos mértékben jogosult az RMDSZ költségvetési támogatására. Minden párt és platform, amely a belsô választásokon jelöltet állít, a választókerületi platform-listák számának arányában jogosult az RMDSZ költségvetési támogatására. A belsô választásokra központilag fordítható pénzeszközök mértékét a Szövetségi Küldöttek Tanácsa állapítja meg.

(2) A belsô választásokra fordítható RMDSZ költségvetési támogatás kiutalását az egyéni jelöltek számára személyenként egy összegben, a pártok és platformok számára két részletben - a Szövetségi Választási Bizottság, valamint a Választókerületi Bizottságok intézkedése alapján - a döntést követô egy héten belül az Ügyvezetô Elnökség végzi az RMDSZ területi szervezeteinek bevonásával.

(3) Az (1) bekezdés szerinti RMDSZ költségvetési támogatás kizárólag a dologi költségek fedezésére szolgál. A támogatás felhasználásáról az egyéni jelöltek, valamint a pártok és platformok a választást követô harminc napon belül el kell számoljanak a kifizetô helyen.

(4) A választási kampány céljára az RMDSZ helyi, területi és országos szervezetei az egyéni jelöltek, illetve a pártok és platformok számára azonos feltételek mellett biztosítanak helyiséget és egyéb szükséges felszerelést.

44.§

Jelen határozat mellékletei állapítják meg:

  1. a választókerületek kialakításának elveit, az RMDSZ szövetségi mandátumhoz és jelöltállításhoz szükséges ajánlások számának meghatározási elveit;
  2. a választókerületekben megszerezhetô RMDSZ szövetségi mandátumokhoz és a jelöltállításhoz szükséges ajánlások számának meghatározását.

45.§

(1) E határozat alapján az RMDSZ Ügyvezetô Elnökségének Önkormányzatokért és Területi Szervezetekért Felelôs Fôosztályának vezetôje a saját hatáskörébe tartozó határozattal állapítja meg:

  1. a választási eljárás határidôit és határnapjait;
  2. a választások RMDSZ Ügyvezetô Elnökségére háruló feladatainak, számítástechnikai szavazatösszesítési rendjének megszervezését, technikai lebonyolítását, a végleges eredményt tartalmazó jegyzôkönyvek összesítési és szállítási rendjét;
  3. a választási költségek normatíváit, tételeit, elszámolási rendjét.

(2) Az RMDSZ Ügyvezetô Elnökségének Önkormányzatokért és Területi Szervezetekért Felelôs Fôosztályának vezetôje e tevékenységérôl a Szövetségi Küldöttek Tanácsa ülésén beszámol.

(3) Az e határozatban megállapított jogorvoslatok bejelentésére meghatározott határidôk jogvesztôk.

(4) Felhatalmazást kap az RMDSZ Ügyvezetô Elnökségének Önkormányzatokért és Területi Szervezetekért Felelôs Fôosztályának vezetôje, ha a határidô vagy határnap munkaszüneti napra esik, úgy azt a közvetlenül megelôzô vagy követô munkanapra állapítsa meg.

(5) Az e határozatban meghatározott határidôk teljesítésén a teljesítési határnap 16.00 óráját kell érteni.

46.§

E határozat az RMDSZ Közlönyben való megjelenése napján lép hatályba.

1. Melléklet [a 3.§ (4) és a 4.§ (8) pontjához]

A választókerületek kialakításának elvei, az RMDSZ szövetségi mandátumok és szükséges ajánlások száma meghatározásának elvei

1. A választókerületek száma és kiterjedése megegyezik az RMDSZ alapszabályzatának III. fejezet 10.§ szerinti "területi szervezetek" számával és kiterjedésével. A Kárpátokon kívüli terület esetében a moldvai csángók kiemelt fontosságot képeznek, ezért számukra egy területi szervezetnek megfelelô képviselet biztosítandó.

2. A választókerületenként megszerezhetô mandátumok, valamint a jelöltállításhoz szükséges ajánlási szelvények számának meghatározásánál kiindulási alap a belsô választásokat megelôzô parlamenti választások alkalmával az RMDSZ képviselôházi listájára leadott szavazatok számának megyék szerinti lebontása.

3. Azokban a választókerületekben, ahol a leadott szavazatok száma nem haladja meg a hatezret, a belsô választások alkalmával egy egyéni mandátum szerezhetô meg. A bukaresti választókerületben két területi mandátum szerezhetô meg, a moldvai csángók által lakott terület egy területi mandátumra jogosult.

4. A belsô választások alkalmával választókerületenként tízezer leadott szavazat után egy egyéni, valamint húszezer leadott szavazat után egy platform-mandátum szerezhetô meg - a 3. pont kivételével -, biztosítva legkevesebb két egyéni és egy platform-mandátumot minden választókerület számára.

5. A jelöltállításhoz szükséges ajánlási szelvények száma választókerületenként a leadott szavazatok számának 2 ezreléke, de legkevesebb huszonöt.

2. Melléklet [a 3.§ (4) és a 4.§ (8) pontjához]

A választókerületekben megszerezhetô RMDSZ szövetségi mandátumok és a jelöltállításhoz szükséges ajánlások számának meghatározása.

Sorszám

Választókerület

RMDSZ képviselôházi szavazatok száma

Területi RMDSZ- mandátumok száma

RMDSZ-platform- mandátumok
száma

Szükséges ajánlások száma

1.

Arad

25 230

3

1

50

2.

Beszterce

9 163

2

1

25

3.

Bihar

85 221

9

4

170

4.

Brassó

28 393

3

1

55

5.

Bukarest

10 077

2

 

25

6.

Csángó-kerület

 

1

 

25

7.

Csíkszék

Kb. 61 500

6

3

125

8.

Fehér

10 040

2

1

25

9.

Gyergyószék

Kb. 36 500

4

2

75

10.

Háromszék

94 881

9

5

190

11.

Hunyad

11 473

2

1

25

12.

Kolozs

74 216

7

4

150

13.

Krassó-Szörény

3 605

1

 

25

14.

Maros

132 871

13

7

265

15.

Történelmi Máramaros

Kb. 4 700

1

 

25

16.

Nagybánya

Kb. 18 600

2

1

35

17.

Szatmár

62 267

6

3

125

18.

Szeben

6 177

2

1

25

19.

Szilágy

31 800

3

2

65

20.

Udvarhelyszék

Kb. 65 600

7

3

130

21.

Temes

19 840

2

1

40

 

Erdélyen kívüli megyék

18 870

     
 

Hargita megye

163 835

     
 

Máramaros megye

23 331

     
 

Szövetségi mandátumok száma

 

87

41

 

Csíkszereda, 1996. március 10.

A Szövetségi Képviselôk Tanácsa

 

-------------------------------------

* Forrás: RMDSZ Közlöny, 21. sz. 1996. május