magyar kisebbség
összes lapszám»
A Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt. 
bemutatása

A Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt.-t 1997-ben egymilliárd forint jegyzett tôkével alapította a Magyar Fejlesztési Bank (58 százalék), a Gazdasági Minisztérium (20 százalék), az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság (20 százalék), a MEHIB és az EXIMBANK (1-1 százalék).

A Társaság elsôdleges célkitűzése, hogy szolgáltatásaival (befektetésekkel és tanácsadással) elôsegítse a hazai vállalatok gazdasági növekedését, a közép-kelet-európai régióban való nemzetközi terjeszkedését. Üzletileg megalapozott vállalati beruházások és befektetések támogatásával járuljon hozzá a régió gazdasági integrációjának erôsítéséhez, segítse elô mind a szomszédos országok, mind pedig Magyarország gazdaságának fejlôdését.

Ennek alapján a Corvinus Rt. legfontosabb céljai és feladatai a következôk :

  • A nemzetközi gazdasági kapcsolatok fejlesztése és a gazdasági növekedés elôsegítése. A közép-kelet-európai átalakuló gazdaságok közötti kapcsolatok fejlesztésén keresztül, vállalati befektetési kezdeményezések támogatásával, a térség gazdasági fejlôdéséhez, valamint az életszínvonal növeléséhez való hozzájárulás. 
  • A régióba irányuló magyar működôtôke-export, illetve a hazai vállalkozások regionális növekedésének elôsegítése.
  • Sikeres, nyereséges befektetési tranzakciók felkutatásával és megvalósításával a magyar vállalkozóknak a kelet-európai befektetési lehetôségek kihasználására való ösztönzése. 
  • A magyar kis- és középvállalkozások esélyeinek javítása a regionális tôkekapcsolatok kiépítésében.
  • Széles körű kapcsolatrendszer építése és ápolása a hazai és a célországok piacán, a magán- és közszféra szereplôi felé egyaránt.
  • Ismertté és elismertté válni, mint a regionális befektetési tevékenység szereplôje és elôsegítôje.
  • A Társaság nyereségorientált vállalkozásként törekszik a hosszú távú eredményes gazdálkodás megvalósítására. Ugyanakkor küldetésének megfelelôen nemcsak a pénzügyi haszon elérésében látja működésének eredményességét, hanem a fent említett célkitűzéseinek minél hatékonyabb megvalósításában is. 
A külkereskedelem mellett a nemzetközi gazdasági kapcsolatok fejlesztésének egyik legalapvetôbb formája a külföldi országokban történô vállalatalapítások vagy vállalatfelvásárlások, azaz a működô tôke áramlásának ösztönzése. Egy adott ponton túl egy vállalat növekedésének gátat szab a hazai piac szűkössége és ezért elôször az áru- vagy a szolgáltatás-exporton keresztül kíván új piacokat megszerezni, késôbb pedig külföldön is új leány- vagy vegyes vállalat alapításával kívánja növekedését elôsegíteni. Más esetekben egy külföldi befektetés vagy beruházás megvalósítása - éppen ellenkezôleg - nem a késztermékek elôállítását és értékesítését szolgálja, hanem a hazai termelés alapanyag-ellátásához nyújt biztosabb alapokat. Egy vállalat nemzetközi terjeszkedése hozzájárul tehát ahhoz, hogy az adott vállalat árbevétele és nyeresége növekedjen, hozzájárul, hogy termelési szerkezetét, költségstruktúráját optimalizálja. Ennek következtében az adott vállalat versenyképessége belföldön és külföldön egyaránt növekszik. 

Természetesen nemcsak az adott vállalat számára jelent elônyt a nemzetközi megjelenés, hanem a külföldi országok számára is. A vállalati befektetések következtében működôtôke áramlik az adott országba, amely enyhíti a folyó fizetési és a költségvetési mérleg gondjait, illetve erôsíti az adott ország nemzeti fizetôeszközét, nemzetközi fizetôképességét. A működôtôke-beáramlás azonban nem csak ilyen egyszeri pénzügyi elônyöket jelent. Az eszközölt befektetések munkahelyeket teremtenek, sok esetben új technológia és hatékony munkaszervezés megteremtésével járnak, a termelés beindítása vagy felfuttatása pedig gazdasági növekedést eredményez, hozzájárul a társadalmi jólét megteremtéséhez.

A Corvinus Rt. ezen célkitűzéseket széles körű tevékenységével kívánja elôsegíteni. Szolgáltatásai közül kiemelendô a finanszírozási, ezen belül is a befektetési tevékenység. A befektetési tevékenység során a Corvinus Rt. jelenleg 20 és 100 millió Ft között valósít meg befektetéseket. Elvárás, hogy a Társaság magyarországi partnere, a külföldi beruházást megvalósítani kívánó vállalat legalább kétszer akkora tôkét bocsásson rendelkezésre. Így együttesen tipikus esetben 60-300 M Ft-os befektetések végrehajtásában működik közre a Corvinus Rt. A finanszírozási szolgáltatások másik, kiegészítô eleme a kölcsönnyújtási tevékenység azon vállalatok irányába, ahol a Társaság részesedéssel rendelkezik.

A Corvinus Rt. a finanszírozási szolgáltatásokon túlmenôen befektetési és pénzügyi tanácsadással kíván segítséget nyújtani a hazai vállalatok számára. A tanácsadási tevékenységen belül a Társaság befektetési lehetôségek felkutatásával, befektetôi partnerek megkeresésével, vállalatok átvilágításával és értékelésével, további finanszírozási források bevonásával foglalkozik. Az adott országra vonatkozó speciális helyismeretével és tapasztalatával, gazdasági, pénzügyi és jogi háttérrel, kapcsolatrendszerével jelentôs segítséget nyújt a vállalati szféra számára.

Ahogyan azt a korábbiakban is említettük, a Társaság tevékenységét Közép-Kelet-Európa országaiban fejti ki. Ezek közül elsôsorban azon országokban eszközöl befektetéseket, ahol a gazdasági, politikai és jogi környezet megfelelô biztonságot nyújt a beruházásoknak. A Társaság különös figyelmet fordít a szomszédos országokban jelentkezô befektetési lehetôségekre. Ennek során talán érdekes megemlíteni, hogy Magyarországról Közép-Kelet-Európa országaiba irányuló működôtôke-export kb. 40%-a Romániába és kb. 20%-a Szlovákiába áramlik. Ezen országokat követi Lengyelország és Ukrajna közel 10-10%-os részesedéssel. 

A Társaság mind ez ideig hat külföldi befektetés megvalósítására biztosított finanszírozást részben részvény- vagy üzletrész-befektetés, részben pedig tulajdonosi kölcsön vagy garancia formájában. A jövôre vonatkozó kötelezettségvállalások figyelembevételével a Társaság teljes portofóliója 375 M Ft, amelynek 75%-a befektetési célzatú, 25%-a pedig kölcsön, illetve garancia formájában valósult meg. A portofólió országok szerinti megoszlása a következô: Románia 61%, Szlovákia 19%, egyéb 20%. A Corvinus Rt. jelenleg Romániában három befektetést eszközölt a következô területeken: sütôipari tevékenység (Panvitan S. A., Bukarest), fafeldolgozás (Gyergyószentmiklós), pénzügyi tanácsadás (Prodev S. A., Csíkszereda). Ez utóbbi társaságban a Corvinus Rt. mellett több helyi intézmény is partnerünk, ezek közé tartozik - többek között - a Hargita és a Kovászna Megyei Önkormányzat.

Végezetül engedjék meg, hogy tájékoztatásul közöljük elérhetôségünket arra az esetre, amennyiben Önök együttműködési lehetôséget látnak a Corvinus Rt.-vel, illetve ezzel együtt egy magyarországi vállalattal.

Cím: 
Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt.
1131 Budapest, Faludi u. 3.
Telefon: 452-5770
Fax: 452-5775
E-mail: corvinusrt@mail.datanet.hu