Jakabffy Elemér Alapítvány



Beszámoló a Jakabffy Elemér Alapítvány Kortörténeti Gyûjtemény tevékenységérõl


  1. A célkitûzések

    A Jakabffy Elemér Alapítvány Kortörténeti Gyûjteménye (továbbiakban JEAKGy) célja egyrészt szeminárium- és olvasótermi szolgáltatás (20-24 férõhely), másrészt egy olyan dokumentációs központ, politológiai és jelenkor-történeti háttérintézmény kialakítása, amely a romániai magyar kisebbség történetére, valamint a rendszerváltás utáni bõ évtizedére nézve gyûjti és szolgáltatja az információkat kutatóknak és tudományos intézményeknek, civil szervezeteknek. A Jakabffy Elemér Alapítvány Kortörténeti Gyûjteménye a kolozsvári magyar társadalomtudományi kutatás és képzés dokumentációs hátterét teremti meg rendszeres kutatási munkamegbeszélések, elõadások és továbbképzések szervezésével, valamint kézirattárának, folyóirat-gyûjteményének és társadalomtudományi, politológiai kézikönyvtárának folyamatos bõvítése és kutathatóvá tétele által.

    Mivel Romániában nincs olyan intézmény, ahol az 1990 utáni romániai magyar civil és politikai szervezetek közlönyei, illetve a vidéki és központi újságok, hírlapok, folyóiratok egy helyen megtalálhatók volnának, a JEAKGy-ben az 1990 utáni romániai magyar közéleti sajtóból (fõleg 1990-2000 közötti) kvázi teljes gyûjteményt állítottunk össze. Emellett a romániai és magyarországi sajtótermékek közül is beszereztük a jelentõsebb, és a JEAKGy gyûjtési körének (politológia- és társadalomtudományi) megfelelõ teljes sorozatokat.

    A kutatást szolgáló folyamatos internet-hozzáférés biztosítása mellett a fontosabb kurrens folyóiratok és hírlapok is olvashatók gyûjteményünkben. A Gyûjtemény állománya az Alapítvány székhelyén folyamatosan nyitvatartó olvasóteremben Szirén katalógusban böngészheto számítógépeinken, illetve a most épülõ honlapunkon lesz hozzáférhetõ. A székhely egy irodahelyiségbõl és 24-30 férõhelyes olvasó-terembõl áll, amelyek elõadások, nagyobb rendezvények (50 személy) befogadása céljából egybenyithatók. Nyitvatartás : hét közben 9-19 óra között, szombaton 9-14 óra között. A távolabbról vagy külföldrõl érkezõ kutatóknak, elõadóknak elõzetes bejelentés alapján az Alapítvány vendégszobát biztosít.

  2. Tevékenységünkrõl

    A JEAKGY mûködése, az SZMSZ-ben és az éves munkaprogram alapján 4 ágra bontható:

    1. társadalomtudományi kutatásokkal kapcsolatos rendezvények szervezése;
    2. kutatócsoportok számára háttér keretek biztosítása
    3. a BBTE politológia-, és jog-, filozófia-, és történelem karának egyes szemináriumai számára helyiség biztosítása
    4. olvasótermi, könyvtári, dokumentációs szolgáltatások
    1. Társadalomtudományi kutatásokkal kapcsolatos rendezvények

      A 2003 elején a programtanács által megfogalmazott és a szakreferensek által kiegészített eseménynaptárunk alapján szervezett rendezvényeinket tartalmi szempontból 4 nagy részre oszthatjuk:

      1. Munkamegbeszélések politológus- és történész munkacsoportok számára. Ez elsõsorban az adott témában kutató szakemberek találkozására nyújtott alkalmat, lehetõséget ajánlva az adott szakterületen felvetõdõ kérdések közös számbavételére, esetleges további közös kutatások egyeztetésére
        1. Megbeszélés a MAT és a romániai magyar ötvenes évek kutatásáról
        2. Országos Magyar Párt- munkamegbeszélés
        3. RMDSZ-kutatás a politológia tanszéken- munkamegbeszélés
        4. Egyházi és községi levéltárak, iratgyûjtemények (munkamegbeszélés)
      2. Nyílt viták különbözõ aktuális közéleti és az erdélyi magyar társadalmat érintõ kutatásokról, bizonyos vitaindító tanulmánykötetek alapján, a témát kutató szakemberek bevonásával
        1. Varga E. Árpád demográfiai tematikájú vitaindítója a Magyar Kisebbség 2002/4 számában Bíró Zoltán, Horváth István, Veress Valér, Magyari Tivadar hozzászólásaival
        2. A Kárpát projekt eredményei (Csepeli-Örkény)- más (kolozsvári, munkatársi) nézetbõl- opponensek: Péntek János, Szász Alpár Zoltán, Salat Levente, Szilágyi N. Sándor
      3. Kutatás- módszertani elõadások, Hogyan kutatok? Módszertani elõadássorozat
        1. Hogyan NE írjunk szakdolgozatot? (Szilágyi N. Sándor) A társadalomtörténet helyzete és perspektívái Magyarországon (Benda Gyula)
        2. Elitkutatás (Kovács I. Gábor)
        3. Mikrotörténelem (Szijártó M. István)
        4. Történeti antropológia (Vári András)
        5. Emlékezet és technika (Keszeg Vilmos)
      4. Életútinterjúk a román tudományos közélet különbözõ személyiségeivel - tervezett további életinterjúkat a 2003/2004 eseménynaptárunknál csatoljuk
        1. A történelem harcai - a jelen harcai. Bakk Miklós beszélgetése Ovidiu Pecicannal.

      A Gyûjtemény könyvbemutatónak is otthont adott: az elmúlt félévben Horváth István, Facilitating Conflict Transformation: Implementation of the Recommendations of the OSCE Hihg Commissioner on National Minorities to Romania címû könyvének, valamint a frissen megjelent Romániai Magyar Jogtudományi Közlöny bemutatójának.

      Rendezvényeink célközönsége fõként a kolozsvári társadalomtudományi szakokon tanuló diákság, valamint az adott elõadások témájában érdekelt kutatók.

      A JEAKGY rendezvényeinek táblázatba rendezett listája:

      A program megnevezése Felelõs
      Január 19. Megbeszélés a MAT és a romániai magyar ötvenes évek kutatásáról
      Bottoni Stefano: A RKP magyarságpolitikája a bukaresti és moszkvai levéltári források tükrében
      (Hunyadi A. - Gagyi J.);
      Január 16. Szociológus est: Horváth István könyvbemutató (Hunyadi A. - Bárdi N.);
      Március 12. Varga E. Árpád demográfiai tematikájú vitaindítója és vitája a Magyar Kisebbség 2002/4 számában Bíró Zoltán, Horváth István, Veress Valér, Magyari Tivadar (Székely I. - Bárdi N.)
      Április 2. Életút beszélgetés: Ovidiu Pecican -nal A történelem harcai - a jelen harcai (Bakk M. - Lázok K.)
      Április 5. OMP munkamegbeszélés (Bárdi N.)
      Április 8. Hogyan kutatok? Módszertani elõadássorozat 1.
      Szilágyi N. Sándor
      Hogyan NE írjunk szakdolgozatot?
      (Lázok K. - Pakot L.)
      Május 9. Hogyan kutatok? Módszertani elõadássorozat 2.
      Benda Gyula -A társadalomtörténet helyzete és perspektívái Magyarországon
      (Pál J.- Pozsony F.)
      Május 19. Hogyan kutatok? Módszertani elõadássorozat 3
      A magyarországi elitkutatások tanulságai. Dualizmuskori és két világháború közötti kutatások
      Kovács I. Gábor
      (Pál J.)
      Május 23. RMDSZ-kutatás a politológián
      Bakk Miklós, Kántor Zoltán
      (Bakk M.,Kántor Z.)
      Május 26. A Kárpát projekt eredményei (Csepeli-Örkény)- más (kolozsvári, munkatársi) nézetbõl (vita)
      Fo meghívottak: Péntek János, Horváth István
      (Bárdi N.)
      Május 28. Romániai Magyar Jogtudományi Közlöny bemutatója Veress Emõd
      Május 31. Egyházi és községi levéltárak, iratgyûjtemények (munkamegbeszélés)
      Fõ meghívottak: Márton Árpád, Szép Gyula RMDSZ mûvelõdési Fõosztály vezetõje, Kiss András levéltáros, Pál-Antal Sándor
      (Pakot L. - Hunyadi A.)
      Július Beszámolók a félév kutatási eredményeirõl, JEA KGy tevékenységérõl (Lázok K - Pakot L.)
      Augusztus Szeltersz-tábor (Bárdi N.)
      Október 8. Közép-európai népesedési tendenciák, Sebõk László (Lázok K.)
      Október 29. Közszolgálatiság, Magyari Tivadar- a politológus hallgatók szervezésében (Pozsony)
      November 13. Mikrotörténelem, Szijártó M. István (Pál J.)
      December 12. Társadalomtörténet Magyarországon '90 után. Történeti antropológia
      Vári András
      (Pál J.)
      Január 12. Emlékezet és technika, Keszeg Vilmos (Lázok K.)
    2. Kutatócsoportok

      A JEAKGY székhelyén belül számos kolozsvári kutatócsoport ült össze az elmúlt félévben, legtöbbjük kutatási eredményei közlésre kerültek vagy kerülnek a 2004-es év folyamán

      1. MAT- és ötvenes évek kutatócsoport - kutatásaik tavasszal jelennek meg tanulmánykötet formában- Gagyi József, Bárdi Nándor irányításával
      2. RMDSZ- kutatások- Kántor Zoltán koordinálásával
      3. levéltáros munkacsoport- Gagyi József
      4. szövetkezeti- Hunyadi Attila
    3. A BBTE - karok néhány szemináriumának is otthont ad a Gyûjtemény.

      A 2002/2003-as tanév második félévében (2002 decemberében nyitottunk) Politikai eszmetörténet (19 - 20. század), Politikai eszmetörténet az ókortól napjainkig, Max Weber és a politika címmel Dr. Lõrincz József tartott szemináriumokat kéthetente a politológus hallgatóknak, Bárdi Nándor Erdélyi magyar politika a XX. században címû kurzusát adta elõ a Mikó Imre szakkollégistáknak, Veress Emõd pedig alkotmányjogot szeminarizált a BBTE jogi kar magyar szekciójának.

      Az idei tanév elsõ félévétõl kezdve a BBTE történelem karának Bevezetés a társadalomtörténetbe címû szemináriumát tartotta Pál Judit az Alapítvány székhelyén. Ezenkívül a filozófia tanszék Ontológia szemináriumának (Kerekes Erzsébet) és Lõrincz József politológia szemináriumainak ad otthont a könyvtár.

    4. Olvasótermi szolgáltatások

      Az 2003. folyamán 189 diák töltött ki olvasói nyilatkozatot, akik felkerültek olvasói nyilvántartásunkba. A diákok egyharmada (59) történész hallgató, a többi része politológus- (46), szociológia- (29), filozófus (18), magyar(11), újságíró-(8), jog- (7), földrajz- (4), pszichológia (4) és európai tanulmányok (3) szakos hallgató.

      A 2003 január 23-án megkaptuk a Szirén 8.6 nevû könyvtárprogramot, melybe folyamatosan bevezettük a beérkezõ könyveket és kéziratokat. A Gyûjteményben 4 nagyobb állományt különítettünk el: a könyvek, kéziratok, folyóiratok és rendszerváltás utáni romániai magyar sajtó részlegét. A 2003 folyamán mintegy 1090 könyvet, 460 kéziratot és 126 idegen nyelvû readert leltároztunk és vezettünk be a Szirén könyvtárprogramba. Ennek a könyvtárprogramnak egyik elõnyös tulajdonsága, hogy tárgyszavas keresést is lehetõvé tesz. Az utóbbi félévben kutatható állapotba hoztunk egy 279 tételt felölelõ romániai magyar sajtó gyûjteményt.

      Ezen kívül a kisebbségtörténet iskolai oktatását megkönnyítendõ Bíró Sándor, Kisebbségben és többségben címû munkáját ingyen terjesztettük. 84 romániai magyar líceumi történelemtanárnak küldtük el a mûvet, mintegy 46 személy küldte vissza postacímünkre az átvételi elismervényt.

      A Magyar Kisebbség folyóirat könyvtári terjesztésével is foglalkoztunk, egy-egy sorozatát elküldve 16 romániai könyvtárnak.