Jakabffy Elemér Alapítvány



A Jakabffy Elemér Alapítvány Kortörténeti Gyűjteményének 2009. évi beszámolója

Célkitűzéseink

 

A Jakabffy Elemér Alapítvány Kortörténeti Gyűjteménye (továbbiakban JEAKGy) célja egyrészt szeminárium- és olvasótermi szolgáltatás (25-30 férőhely), másrészt egy olyan dokumentációs központ, politológiai és jelenkor-történeti háttérintézmény kialakítása, amely a romániai magyar kisebbség történetére, valamint a rendszerváltás utáni időszakra nézve gyűjti és szolgáltatja az információkat kutatóknak és tudományos intézményeknek, civil szervezeteknek. A JEAKGy a kolozsvári magyar társadalomtudományi kutatás és képzés dokumentációs hátterét teremti meg rendszeres kutatási munkamegbeszélések, előadások és továbbképzések szervezésével, valamint kézirattárának, folyóirat-gyűjteményének és társadalomtudományi kézikönyvtárának folyamatos bővítése és kutathatóvá tétele által.

Mivel Romániában nincs olyan intézmény, ahol az 1990 utáni romániai magyar civil és politikai szervezetek közlönyei, illetve a vidéki és központi újságok, hírlapok, folyóiratok egy helyen megtalálhatók volnának, a JEAKGy-ben az 1990 utáni romániai magyar közéleti sajtóból (főleg az 1990-2000 közötti időszakra vonatkozóan) szinte teljes gyűjteményt állítottunk össze. Emellett a romániai és magyarországi sajtótermékek közül is beszereztük a jelentősebb, a JEAKGy gyűjtési körének megfelelő teljes sorozatokat.

A kutatást szolgáló folyamatos Internet-hozzáférés biztosítása mellett a fontosabb kurrens folyóiratok és hírlapok is olvashatók gyűjteményünkben. A Gyűjtemény állománya az Alapítvány székhelyén folyamatosan nyitva tartó olvasóterem számítógépein, illetve honlapunkon böngészhető, emellett 2006 nyarától az Erdélyi Közös Katalógus (EKKA) adatbázisán keresztül is kereshetővé vált (http://ekka.progress.ro/). A székhely egy irodahelyiségből és 25-30 férőhelyes olvasóteremből áll: E helyiségek előadások, nagyobb rendezvények (50 személy) befogadása céljából egybenyithatók.

Nyitvatartás: hét közben 10-18 óra között, szombaton 10-14 óra között. A távolabbról vagy külföldről érkező kutatóknak, előadóknak előzetes bejelentkezés alapján az Alapítvány vendégszobát biztosít.


Tevékenységünkrõl

A JEAKGY mûködése az Szervezeti és Mûködési Szabályzat szerint és az éves munkaprogram alapján a következõkre terjed ki:

 

A JEAKGY 2005 áprilisában együttmûködési szerzõdést kötött a Romániai Magyar Politológusok Társaságával (POLITEIA) a társadalomtudományi tevékenység fejlesztése és az ezzel kapcsolatos rendezvények számának növelése érdekében, továbbá átfogó háttérkeret biztosítása végett még több kutatócsoport számára.

 

1. Társadalomtudományi rendezvények, elõadások 2008-ban:

 A. Elõadások a JEA székhelyén

- 2008. január 9.: Deák Ágnes: Önkényuralomtól a neoabszolutizmusig, 1849-1867

- 2008. január 10.: Kövér György: Társadalmi csoportmintázatok és életrajz a magyar társadalomtörténetben

- 2008. március 12.: Ablonczy Balázs: Védkunyhó. Turizmusfejlesztés és nemzetépítés Észak-Erdélyben 1940 és 1944 között

- 2008. március 23.: Szabó József János A magyar királyi honvédség védelmi rendszere a Keleti Kárpátokban 1940-1944 között

- 2008. október 23.: Pakot Levente (történész, ELTE Atelier, Budapest): Család és népesség a 19. századi Székelyföldön. Források és elemzési lehetõségek

- 2008. november 20.: Czoch Gábor (történész, ELTE Atelier, Budapest): Polgárság és nemzeti hovatartozás problémája a 19. század közepén, Magyarországon. Kassa esete

- 2009. január 12.: Bakk Miklós: Politikai közösség és identitás c. kötetének bemutatója. A kötetet Demeter Márton Attila és ifj. Toró Tibor méltatta. A könyvbemutatót a Jakabffy Elemér Alapítvány és a Politeia közösen szervezte.

 Rendezvényeink célközönsége fõként a kolozsvári társadalomtudományi szakokon tanuló diákság, valamint az adott elõadások témájában érdekelt kutatók.

  

B. A JEA társszervezõje a XIX. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor rendezvénynek: Tusnádfürdõ, 2007. július 15-20.

A JEA rendezésében került sor a következõ elõadásokra:

  

C. 2007. augusztus 21-24. között került megszervezésre az VI. Szelterszi Társadalomtudományi Tábor. Ez alkalommal a következõ programokra került sor:

- A kolozsvári  Kisebbségkutató Intézet szervezésének tapasztalatai - Horváth István

- Kisebbségi magyar közösségek a 20. században c. kötet bemutatása (szerzõk, szerkesztõk) és vita a kézikönyv vállalkozás(ok) megvalósításáról, felkért hozzászólók: Csergõ Zsuzsa, Lõrincz D. József, Peti Lehel, Pozsony Ferenc, Szabó Levente

- A magyar nyelvismeret szintjei a moldvai csángóknál (a Tatros menti székelyes csángók példája alapján) Tánczos Vilmos

- Bemutatkozott a Politikai Elemzõk és Újságírók Társasága; a Policy az erdélyi magyar politológiában? (Bognár Zoltán); Terra recognita - Közép-Európai Civil Külpolitikai kezdeményezés - párhuzamos történelmek program (Kiss Balázs, Kollai István, Zahorán Csaba)

- Könybemutató és kritika: Erdélyi Társadalom (Peti Lehel - Tánczos Vilmos); Kriza kiadványok (Pozsony Ferenc - Bárdi Nándor); Az erdélyiség színeváltozása (Egry Gábor - Oláh Sándor); Magyarország-Románia és a nemzetiségi kérdés (Földes György - Stefano Bottoni)

- Valláskutatás perspektívái és megközelítései Erdélyben - Kiss Dénes, Komáromi Tünde, Peti Lehel

- Roma kutatás Erdélyben - Roma kutatások Romániában (Berta Péter Fabian Jakobs, Fleck Gábor, Fosztó               László, Pozsony Ferenc, Toma Stefánia)

- Egyetemfejlesztés - A hivatali látószög tapasztatai (Papp Z. Attila)

- Vita: A magyarországi baloldali identitásközösség építése és a nemzeti problematika - Egry Gábor, felkért hozzászólók: Bárdi Nándor, Székely István, Földes György, Lõrincz D. József, T. Szabó Levente

- Társadalomtörténeti folyamatok - a tudományos megközelítések változása: 1. Lõrincz D. József-Bárdi Nándor - az erdélyi magyar társadalom konstrukció változása; 2. Nagy Mihály Zoltán - Stefano Bottoni - Novák Zoltán: az erdélyi baloldali elitek társadalomképviseleti felfogásának változása; 3. Kiss Tamás - a demográfiai beszédmódok változása

- Könyvbemutató: Magyarhermány kronológiája 1944-1964 (László Márton, Hámori Péter); Sztálin a székelyeknél (Stefano Bottoni - Földes György, Lõrincz D. József); Cammogás (Papp Z. Attila - Gagyi József)

- Filmvetítés és vita: Kriza Borbála: Dübörög a nemzeti rock vitája a szerzõ részvételével. A beszélgetést vezeti Novák Zoltán.

- Irodalomtörténet-írás és társadalomtörténet. A vitát levezeti Keszeg Anna. Felkért hozzászólók: Szilágyi Márton, Völgyesi Orsolya és T. Szabó Levente

- Magyarságkutatáson túl, Románia nemzetiségei. Meghívottak: Veress Ilka, Kali Kinga - örmények; Gidó Attila - zsidók; Kozák Gyula, Kehl Krisztina - törökök; Peti Lehel - máramarosi ukránok; Olti Ágoston - macedónok

- A tudományos publikációk megjelenítése Erdélyben - vita és helyzetképek: Balázs Imre József - Korunk; Burus Endre - Pro-Print; Ferenczes István - Székelyföld; Szabó A. Töhötöm/Pozsony Ferenc - KJT)

- "Magyarkodás" Amerikában (Papp Z. Attila, Pakot Levente)

- Népi írásbeliség (Keszeg Vilmos - Gagyi József, Szabó Levente)

- Kutatás közben: KSH háztatás vizsgálat Erdélyben (Kapitány Balázs, Kiss Tamás); Kutatás - együttmûködés - megjelenítés: konfliktuskezelés (Bárdi Nándor, Papp Z. Attila .)

- Erdélyi társadalomkutatás - kívülrõl (Csergõ Zsuzsa, Fosztó László, Kiss Ágnes)

- Önkormányzati választások Romániában és a magyar helyi politikák (Székely István Gergõ, Bognár Zoltán, Márton János, Székely István, Pozsony János Csaba, ifj. Toró T. Tibor)

 

 2. Kutatói programok:

 A JEA adott otthont a Balogh Artúr Szakkollégium munkálatainak is: alapítványunknál négy ösztöndíjas szakkollégista (két történész és két politológus) folytat kutatói tevékenységet. Ezek az egyetemi hallgatók egy tutor szakmai irányítása alatt saját kutatásukon dolgoznak, továbbá vendégtanárok által tartott elõadásokon vesznek részt. Koordinátor: D. Lõrincz József.

 

3. BBTE-karok szemináriumai

A BBTE Politikatudományok és kommunikáció tanszékének oktatói: dr. Lõrincz D. József és Szász Alpár Zoltán rendszeresen tartanak elõadást, órát, szemináriumot, szakkollégiumi megbeszéléseket és konzultációt az Alapítvány termeiben. Emellett a tanszék meghívására érkezett külföldi elõadók is itt tartják meg az elõadásukat. Az elmúlt félévben október 20-22, illetve december 8-10 között került sor a kommunikáció szakosok számára meghirdetett vendégelõadásokra (vendégelõadó: Füzi Izabella, Pécsi Tudományegyetem); valamint december 5-6-án a politológus és történelem szakos szakkollégisták, illetve a történelem szakos magiszteris hallgatóknak Bárdi Nándor által tartott elõadássorozatra.

Emellett a BBTE Politikatudományi szakos diákjai 2008 elsõ félévében minden második héten elõre kijelölt témakörben szerveztek vitát, amelynek a levezetésére és irányítására a tanáraikat kérték fel.

Ugyancsak a BBTE Politikatudományi szakos diákjai szervezésében minden második héten filmvetítésre került sor, ezen alkalmakkor olyan filmeket mutattak be, amelyek egy korszak, bizonyos társadalmi és politikai  berendezkedések, viszonyrendszerek jobb megértését segítették elõ.

4. Olvasótermi szolgáltatások

 A 2008/2009-es tanév elsõ félévében ötvennél több diák töltött ki olvasói nyilatkozatot, akik ily módon bekerültek az olvasói nyilvántartásunkba. A diákok jelentõs része történész, illetve politológus hallgató, de szociológia, filozófia, filológia, újságíró szakos hallgatók is szép számban veszik igénybe gyûjteményünket.

Gyûjteményünk 4 nagyobb állományra oszlik: könyvek, kéziratok és szakértõi anyagok, folyóiratok, valamint a rendszerváltás utáni romániai magyar sajtó részlege. 2008-ban befejeztük az állományunk bevezetését az Erdélyi Közös Katalógus (EKKA) online adatbázisába. 2008 végére gyûjteményünk könyvállománya meghaladta a 3600 tételt, emellett 1029 kézirat és megközelítõleg 300 reader tanulmányozható. Emellett gyûjteményünk gazdag folyóirat-állománnyal rendelkezik: 209 hazai és külföldi periodikából válogathat az érdeklõdõ. A könyv-, kézirat-, folyóirat- és sajtókatalógusok a www.jakabffy.ro honlapunkon böngészhetõk.

 

5. Erdélyi Magyar Adatbank

 I. Folyóiratok

Altera 5-31-es számai elektronikus változatának elkészítése; Romániai Magyar Jogtudományi Közlöny .pdf változatának elkészítése

 II. Bibliográfiák, repertóriumok

Romániai magyar könyvkiadás bibliográfiája; Romániai Magyar Könyvkiadás repertóriumának adatbázisba való áttétele; Sütõ András bibliográfia adatbázisba való áttétele; Látó repertóriumának elkészítése

 III. Térképtárak

Az erdélyi megyék közigazgatási térképei 1332-1968 között

 IV. Irodalmi életmûvek

Zudor János írói oldalának elkészítése

  V. Romániai Magyar Írók tára:

Az Erdélyi Helikon költõi (1928-1944); Martos Gábor: Marsallbot a hátizsákban; Kovács György: Erdélyi; Nagy István: Réz Mihályék kóstolója; Kós Károly: Kalotaszegi krónika; Endre Károly: Versek

VI. Erdélyi Honismereti Tár

B. Nagy Margit: Várak, kastélyok, udvarházak; Entz Géza: Erdély építészete a 11-13. században; Biró József: Erdélyi kastélyok; Ligeti Ernõ: Súly alatt a pálma; Pokoly József: Az erdélyi református egyház történet I-V.; Tolnai Gábor: Erdély magyar irodalmi élete; Gazda Klára: A székely népviselet; Kallós Zoltán (gyûjtötte): Balladák könyve; Faragó-Jagamas: Moldvai csángó népdalok és népballadák; Nagy Lajos: A kisebbségek alkotmányjogi helyzete Nagyromániában; Szabó Miklós-Tonk Sándor: Erdélyiek egyetemjárása a korai újkorban 1521-1700; Makkai László: Román-magyar közös múlt; Szádeczky Lajos (szerk): Székely oklevéltár VII. kötet; Kós Károly: Népélet és néphagyomány; Kós-Szentimrei-Nagy: Kis-Küküllõ vidéki magyar népmûvészet; Kós-Szentimrei-Nagy: Szilágysági magyar népmûvészet; Kós-Szentimrei-Nagy: Kászoni magyar népmûvészet; Kós Károly: Tájak, falvak, hagyományok; Péntek-Szabó: Ember és növényvilág; Konsza Samu (gyûjtötte): Háromszéki magyar népköltészet; Kós-Szentimrei-Nagy: Moldvai csángó népmûvészet; Kriza János (gondozta): Vadrózsák